محصولات ناسوت

انواع دستگاه های خشک کن میوه

دستگاه های خشک کن میوه در انواع ذیل ساخته میشوند:
۱- خشک کن های میوه هوای گرم و دوار
۲- خشک کن های میوه خلا
۳- خشک کن های میوه انجماد خلا
۴- خشک کن های میوه تونلی

دستگاه های خشک کن میوه هوای گرم و دوار (هات ایر درایر)

در این نوع خشک کن های میوه معمولا یک یا چند کابین که دارای بدنه ایزوله نسبت به گرما میباشند ، استفاده میشود اساس عملکرد این دستگاه ها عبور هوای گرم از روی اسلایس ها می باشد.
در این سیستم ها،گرما باعث تبخیر رطوبت موجود در اسلایس ها شده و این رطوبت در داخل محفظه کابین ، به بخار تبدیل میشود و توسط فن تخلیه موجود در کابین، از کابین خارج میشود.

میوه خشک کن گازی ناسوت

در این نوع خشک کن ها گردش کامل و یکنواخت هوا در طبقات مختلف، نقش ویژه ای در کیفیت خشک کنندگی دستگاه دارد. خشک کن های دوار نیز همه موارد ذکر شده در بالا را دارا میباشند و علاوه بر آن کلیه سینی ها بصورت دوار در داخل کابین میچرخند این چرخش باعث گردش هوای بهتر و بیشتر می شود.

خشک کن های میوه خلا (وکیوم درایر)

در این مدل از خشک کن های میوه ، فشار داخل محفظه ای که اسلایس ها قرار گرفته اند، کاهش داده میشود طبیعی است با کاهش فشار داخل محفظه، نقطه جوش آب هم کاهش می یابد و در این صورت میتوان با دمای کمتر (مثلا۵۰ درجه)باعث جوشیدن و تبخیر خیلی سریعتر آب و رطوبت موجود در اسلایس ها شد این روش بعلت اینکه اسلایس ها را در دمای خیلی بالایی قرار نمیدهد، از لحاظ حفظ ارزش غذایی اهمیت دارد ضمن اینکه در این روش سرعت خشک کنندگی هم بسیار بالاتر از روش قبلی خواهد بود.

خشک کن های میوه انجماد خلا (فریز وکیوم درایر)

در این سیستم های خشک کن میوه ها ابتدا با اعمال دماهای بسیار پایین باعث انجماد اسلایس ها شده و سپس، فشار درون محفظه پایین آورده میشود لازم به ذکر است که در این روش شکل و ظاهر اسلایس ها در حد خیلی خوبی حفظ میشود اما محصولات خشک شده حالت پفکی خواهند داشت ضمنا این روش بسیار گران قیمت بوده و فقط برای مصارف خاص به صرفه می باشد.

میوه خشک کن گازی ناسوت

خشک کن های میوه تونلی

در این نوع خشک کن های میوه معمولا یک تونل که شامل تسمه نقاله میباشد وجود دارد در این نوع خشک کن ها، با کمک امواج ماکرو ویو دمای اسلایس ها بصورت ناگهانی بالا برده میشود(شوک دمایی) با این روش سرعت خشک شدن بالاست اما بعلت اعمال دمای بالا، ارزش غذایی از بین می رود.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید :

چگونه خشک کن مناسب انتخاب نماییم

09187648651  –  09114668107     راستگوفر ( سایر راههای ارتباطی در صفحه تماس با ما )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *